Blog firmy Jurob
Serdecznie witamy na blogu firmy Jurob! Prezentujemy najnowsze wiadomości branżowe i artykuły poświęcone wyrobom metalowym i narzędziom. Zachęcamy do lektury!
W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?
Oznaczenia śrub znajdują się na łbach i składają się z symboli literowych oraz cyfrowych, które informują o wytrzymałości. Znajomość oznakowani umieszczanych na śrubach i umiejętność ich interpretacji znacznie ułatwia zakup odpowiedniego rodzaju śruby. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym parametrom i ich oznaczeniom.
Gdzie stosuje się podkładki sprężyste?
Podkładki są jednym z elementów zapewniających wytrzymałość i stabilność połączeń śrubowych. Podkładki sprężyste, nazywane także sprężynującymi — mają za zadanie zabezpieczać miejsce łączenia przed luzowaniem się. Takie podkładki doskonale sprawdzają się w warunkach drgań i wstrząsów, jakie mogą pojawić się w toku standardowej eksploatacji maszyn i urządzeń. Ponadto nagłe skoki temperatury mogą skutkować zmianą objętości metalu – materiał może się kurczyć i pęcznieć. A zatem podkładki sprężynujące stosuje się wszędzie tam, gdzie kluczowa jest stabilność w każdych warunkach.
Gdzie znajdą zastosowanie nakrętki kwadratowe?
Zadaniem nakrętek jest zabezpieczanie połączenia śrubowego przed poluzowaniem. Wyróżniamy nakrętki sześciokątne, okrągłe, skrzydełkowe oraz kwadratowe. Każdy kształt nakrętek został opracowany w konkretnym celu i do określonych zastosowań – nie inaczej jest w przypadku nakrętek kwadratowych. Stosuje się je najczęściej w celu blokowania połączenia. Kwadratowy kształt pozwala na dość szerokie zastosowanie w warunkach przemysłowych i produkcyjnych. Nakrętki kwadratowe powszechnie wykorzystywane są w sektorze motoryzacyjnym, przy budowie linii produkcyjnych i rozmaitych konstrukcji stalowych.
Jakie są różnice miedzy wkrętem a śrubą?
Pomimo że wkręty i śruby na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, to różnią się niemal pod każdym względem. Są to elementy złączne powszechnie wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Śrubę od wkrętu najłatwiej odróżnić po kształcie łba – w przypadku śruby łeb stanowi osobną i wyraźnie odciętą od gwintu bryłę, natomiast wkręty charakteryzują się dość jednorodną budową. Łby stanowią niemal przedłużenie gwintu.
Co trzeba wiedzieć o rodzajach gwintów w śrubach?
Gwint znajduje się na każdej śrubie i jest rowkowym nacięciem ukształtowanym w sposób spiralny. Gwinty dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, a kompletny system mocowania dobiera się pod względem kształtu. Gwint zewnętrzny może mieć kształt stożka lub walca. Gwinty łączą się poprzez ruch obrotowy jednego z elementów.
Czym się kierować przy wyborze szlifierki?
Szlifierka to podstawowy ekwipunek każdego majsterkowicza. Jest niezbędna w każdym domu i przydaje się w wielu różnych sytuacjach – można nią ciąć, czyścić, polerować, wyrównywać i obrabiać niemal każdy materiał. Wyróżniamy szlifierki kątowe i proste, które różnią się głównie sposobem montażu materiału ściernego, czyli tarczy. W szlifierkach prostych tarcza montowana jest na sztorc, a w szlifierkach kątowych w odchyleniu.
Gdzie stosuje się wkręty samowiercące?
Wkręty samowiercące składają ze stożkowego lub walcowanego trzonu i ostro zakończonej końcówki wiercącej. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wwiercania bez konieczności wykonywania otworu montażowego. Jest to element mocujący wykorzystywany w budownictwie oraz przy pracach konstrukcyjnych, remontowych, naprawczych i instalacyjnych. Wkręty samowiercące warto mieć w swoim warsztacie lub garażu – jest to bardzo przydatny element w każdym domu.
Jak dobrać wkręty do płyt gipsowo-kartonowych?
Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych muszą być dostosowane do rodzaju stelaża, który może być wykonany z profili stalowych, drewna lub aluminium. Wybierając wkręty, należy uwzględnić grubość płyty, która zwykle wynosi nie więcej niż 1 cm. W przypadku ścianek działkowych z płyt często stosowanym rozwiązaniem jest montaż płyt OSB pod płytami gk, które wzmacniają konstrukcję.