Gdzie stosuje się wkręty samowiercące?
Wkręty samowiercące składają ze stożkowego lub walcowanego trzonu i ostro zakończonej końcówki wiercącej. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wwiercania bez konieczności wykonywania otworu montażowego. Jest to element mocujący wykorzystywany w budownictwie oraz przy pracach konstrukcyjnych, remontowych, naprawczych i instalacyjnych. Wkręty samowiercące warto mieć w swoim warsztacie lub garażu – jest to bardzo przydatny element w każdym domu.
Wkręty samowiercące najczęściej wykorzystywane są do łączenia grubych i twardych materiałów, na przykład metalu i drewna oraz elementów z betonu. Wkręty doskonale wzmacniają konstrukcję i zapewniają stabilność połączenia. Co ciekawe, wkręty można łatwo i szybko zdemontować i ponownie zamontować, dlatego chętnie wykorzystywane są przy pracach budowlanych i montażu instalacji wentylacyjnych.
Czym są wkręty samowiercące?
Jak sama nazwa wskazuje, wkręty samowiercące same tworzą otwór montażowy, do którego są wwiercane. Jest to możliwe dzięki ostro zakończonej końcówce oraz nacięciach na łbie, które ułatwiają montaż. Do kategorii wkrętów samowiercących zaliczane są wkręty do drewna oraz blachy i stali. Dostępne są wkręty o bardzo zróżnicowanej długości, co pozwala na pracę z materiałami o różnej grubości.
Wkręty samowiercące powstają ze stali nierdzewnej lub węglowej. Mogą być dodatkowo cynkowane, co poprawia ich odporność na korozje. Siłę nacisku podczas wkręcania skutecznie zwiększają kołnierze dociskowe. Wkręty różnią się kształtem łba, który zazwyczaj ma płaską konstrukcję oraz skokiem gwintu. Im częściej rozmieszone na trzonie są spieralne zwoje, tym niższy skok gwintu ma wkręt. Wkręty do drewna zwykle charakteryzują się dość wysokim skokiem gwintu, a niski skok mają wkręty do metalu.