Gdzie stosuje się podkładki sprężyste?
Podkładki są jednym z elementów zapewniających wytrzymałość i stabilność połączeń śrubowych. Podkładki sprężyste, nazywane także sprężynującymi — mają za zadanie zabezpieczać miejsce łączenia przed luzowaniem się. Takie podkładki doskonale sprawdzają się w warunkach drgań i wstrząsów, jakie mogą pojawić się w toku standardowej eksploatacji maszyn i urządzeń. Ponadto nagłe skoki temperatury mogą skutkować zmianą objętości metalu – materiał może się kurczyć i pęcznieć. A zatem podkładki sprężynujące stosuje się wszędzie tam, gdzie kluczowa jest stabilność w każdych warunkach.
Jak działa podkładka sprężynująca?
Klasyczna technika mocowań polega na umieszczeniu podkładki pomiędzy śrubą a nakrętką – podkładka sprężysta przejmuje i rozładowuje siły nacisku oddziałujące na złącze. Jest to szczególnie ważne w przypadku materiałów o dużym stopniu plastyczności, które mają tendencje do deformacji i odkształceń. Podkładka może utrzymywać się w jednej pozycji nawet przez bardzo długi czas, co wynika z jej specyficznego kształtu. Poza tym podkładki sprężynujące powstają ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej, a więc są niepodatne na procesy korozji, co dodatkowo wpływa na stabilność mocowań.
Rodzaje podkładek sprężystych
Dostępne jest kilka rodzajów podkładek sprężynujących, które różnią się kształtem oraz zakresem stosowania. Podkładki sprężyste dzielą się na:
- Faliste
- Wachlarzowe
- Łukowe
- Stożkowe
- Ząbkowane
- Spiralne
W warunkach częstych i nagłych zmian temperatury powodujących rozszerzanie i kurczenie materiału doskonale sprawdzają się podkładki stożkowe, które przeciwdziałają odkształceniom. Przed poluzowaniem w wyniku drgań skutecznie chronią podkładki spiralne, a faliste mogą mieć postać rozpórki i cechują się wysoką nośnością oraz zdolnością ugięcia.