Czym się kierować przy wyborze szlifierki?
Szlifierka to podstawowy ekwipunek każdego majsterkowicza. Jest niezbędna w każdym domu i przydaje się w wielu różnych sytuacjach – można nią ciąć, czyścić, polerować, wyrównywać i obrabiać niemal każdy materiał. Wyróżniamy szlifierki kątowe i proste, które różnią się głównie sposobem montażu materiału ściernego, czyli tarczy. W szlifierkach prostych tarcza montowana jest na sztorc, a w szlifierkach kątowych w odchyleniu.
Najważniejsze parametry szlifierek
Szlifierki różnią się przede wszystkim rodzajem zasilania oraz prędkością obrotową. Wyróżniamy szlifierki:
- Pneumatyczne – zasilane sprężonym powietrzem z kompresora
- Elektryczne — zasilane akumulatorowe
- Sieciowe – zasilane prądem z sieci
Z kolei na podstawie obrotów szlifierki można podzielić na:
- Wolnoobrotowe – 1800-2000 obr/min
- Wysokoobrotowe – kilkadziesiąt tysięcy obrotów na minutę
Co do zasady, szlifierki wolnoobrotowe to elektronarzędzia przeznaczone do precyzyjnej obróbki drewna i tworzyw sztucznych a szlifierki wysokoobrotowe idealnie sprawdzają się w przypadku twardych materiałów. Kolejny ważny parametr to moc silnika, która decyduje o wydajności pracy sprzętu. Dostępne są szlifierki o mocy od 600 do 1800 W. Przy zakupie szlifierki akumulatorowej warto dodatkowo sprawdzić pojemność akumulatora i czas pracy na jednym cyklu.
Tarcze do szlifierek
Wybierając szlifierkę, warto także wziąć pod uwagę rozmiar tarczy, jaki można zamontować w konkretnym modelu. Do drobnych prac w domu wystarczające będą tarcze o średnicy do 130 mm, a do profesjonalnego użytku najczęściej wybierane są tarcze nawet na 230 mm. Kupując tarcze, warto dokładnie sprawdzić, do jakich prac są przeznaczone. Istotnym parametrem jest grubość — tarcze do ciecia powinny mieć 3 mm a do szlifowania 5 mm.