Gdzie stosuje się wkręty z nacięciem?
Wkręty zbudowane są z łba z nacięciem oraz gwintowanego, podłużnego trzonu. Tak naprawdę wkręt wkrętowi nierówny a poszczególne rodzaje wkrętów różnią się niemal wszystkim – także nacięciami. Klasyczne wkręty mają proste nacięcia, które jednak powoli odchodzą w zapomnienie. Producenci nieustannie udoskonalają swoje wyroby i zamiast nacięć prostych coraz częściej stosuje się nacięcia krzyżowe, które dzielą się na:
- Nacięcia Phillips
- Nacięcia Frearson
- Nacięcia Pozidriv
- Nacięcia Robertson
Nacięcie Frearson ma proste kąty a Phillips zaokrąglone. Charakterystyczne dla nacięć Pozidriv są dodatkowe wycięcia w rogach. Oprócz tego wkręty mogą mieć nacięcie sześciokątne, czyli imbusowe, które spotkać można w różnego rodzaju złączach meblowych, konfirmantach i śrubach do rowerów. Wkręty imbusowe cechują się ogromną wytrzymałością na moment skrętny, co w praktyce oznacza, że bardzo trudno jest je zniszczyć. Wkręty z prostym nacięciem są trudniejsze do wkręcenia i łatwiejsze do uszkodzenia niż wkręty krzyżowe i imbusowe, dlatego coraz rzadziej się z nich korzysta.
Do czego służą wkręty?
Wkręty nadają się zarówno o tworzenia połączeń rozłącznych, jak i nierozłącznych. Za pomocą wkrętów można tworzyć solidne łączenia różnych materiałów – na rynku dostępne są wkręty do drewna oraz do blachy i stalki, które różnią się nieco właściwościami, ponieważ muszą być dostosowane do rodzaju tworzywa, w jakim mają zostać osadzone. Wkręty do drewna mają dość duży skok gwintu w stosunku do rdzenia, ponieważ drewno jest stosunkowo miękkie i łatwo poddaje się naciskowi. W przypadku wkrętów do metalu rdzeń jest grubszy, a gwint ma mniejszy skok.
Wkręty powstają z różnych materiałów – mogą to być metale kolorowe, stal nierdzewna oraz mosiądz. Wkręty muszą być dostosowane do warunków, w jakich będą pracować i bardzo często zabezpieczane są antykorozyjnie poprzez cynkowanie i fosforanowanie.