Jaką rolę pełnią elementy złączne?
Elementy złączne jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie łączyć różnorodne części i tworzyć trwałe, stabilne oraz solidne konstrukcje. Tak naprawdę zastosowanie elementów złącznych w różnych dziedzinach jest nieograniczone, ponieważ jest to dość szeroka kategoria produktowa.
Do elementów złącznych zaliczane są między innymi:
- Wkręty
- Śruby
- Kotwy
- Zawleczki
- Nity
- Opaski
- Sworznie
- Gwoździe
Oczywiście jest tego dużo więcej. Większość elementów złącznych można podzielić na podkategorie i wyodrębnić kolejne ich rodzaje, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane i konstrukcji elementu. Przykładowo, śruby mogą mieć gwint na całości lub na części trzpienia a nakrętki występują w różnych kształtach. Elementy złączne można także podzielić na te z połączeniami nierozłącznymi i rozłącznymi, czyli takimi, które można wielokrotnie montować i demontować. Są to między innymi śruby, podkładki i nakrętki.
Kluczowe parametry elementów złącznych
Elementy złączne muszą być przede wszystkim odporne na oddziałujące na nie siły, a ich parametry w znacznym stopniu zależą od środowiska, w jakim będą pracować. Kluczowa jest jednak odporność na uszkodzenia mechaniczne i siły nacisku, Wybierając technikę mocowania, bierze się pod uwagę także plastyczność i wytrzymałość na rozciąganie.
Techniki mocowań muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju połączenia i wykorzystanych przy budowie konstrukcji materiałów. Liczy się nie tylko klasa produktu, ale także materiał, z jakiego poszczególne elementy złączne powstały. Ważne są również zastosowane powłoki zabezpieczające przed korozją i działaniem destrukcyjnych czynników.
Warto wiedzieć, że elementy złączne podlegają normom standaryzującym kształty i wymiary poszczególnych wyrobów, a normalizacja wpływa na wymianę handlową i ułatwia dobór odpowiednich komponentów.